TR-rollen styrker både faglighed og arbejdsmiljø
Charlotte Ibsen, Karina Uhrbrand og Katrine Lærke Meistrup Larsen er tillidsrepræsentanter og har netop deltaget i ATO’s TR-træf
Tekst: Ea Nielsen, fotos: Lone Rente Hansen
Indlydelse i hverdagen

Charlotte Ibsen er tillidsrepræsentant i Gribskov kommunale Tandpleje
Hvad er det bedste ved at være tillidsrepræsentant?
Noget af det bedste ved at være tillidsrepræsentant er at man bliver inddraget i flere beslutninger på arbejdspladsen.
Personligt inddrages jeg altid ved ansættelse af nye medarbejdere, er repræsentant i MED, deltager sammen med OT i sparringsmøder sammen med PPR lærere og pædagoger og ved bekymrende trivsel på arbejdspladsen inddrages jeg sammen med AMR og ledelsen.
Personligt er jeg først og fremmest blevet bedre til at forhandle og kommunikere. Men det er også en oplagt mulighed for at være mere skarp på lønpolitik og overenskomster
Jeg vil til enhver tid anbefale at blive TR hvis man ønsker mere indflydelse og ansvar på sin arbejdsplads uden at skulle være leder.
Hvis du skulle beskrive rollen med tre ord, hvilke ville du vælge?
Indflydelse, meningsfuld, ansvar.
Hvordan har TR-rollen styrket dig i dit arbejde som tandlæge?
Rollen har især styrket mig som tandlæge, da rollen har givet mig et større netværk på tværs af kommunegrænser
Hvad har du fået ud af dette års TR-træf?
Det var nogle virkelig gode dage med snak og netværk på tværs af kommunegrænserne.
Det bedste i år var at vi fik aftalt et mere fast TR- netværk hvor der vil møder hen over året og man kan herved kan lære hinanden bedre at kende og opnå mere tryghed ved evt. vanskeligt spørgsmål
Karina Uhrbrand: Ny i rollen

Jeg er ansat i Allerød Kommunes Tandpleje og har været der i 29 år 1. maj, men jeg er først tiltrådt som TR 1. januar i år, så det er ret nyt for mig.
Lise Rojek som har været TR de sidste 20 år er netop gået på pension, og hun har hjulpet mig godt i gang, men hun efterlader et par store sko, som jeg vil gøre mig umage for at udfylde.
Jeg synes det har været spændende at sætte mig ind i og givende at få en dybere indsigt i, hvad det vil sige at være TR, og de ansvarsområder der følger med.
Det er jo sket samtidig med den nye OK26, så det er en spændende start, at skulle sætte sig ind i hvad det betyder, og kunne formidle videre til mine kolleger.
Som TR har jeg også en plads i MED-udvalget, og har dermed også direkte indflydelse og medansvar for MEDs opgaver. At være talerør for mine kolleger og med mulighed for at bruge min stemme på det jeg synes er vigtigt, det er jeg meget glad for.
Lige nu arbejder vi med vores APV, og jeg synes der bliver gjort et stort serøst arbejde med dette. Jeg er meget optaget af vores arbejdsmiljø i en travl hverdag, hvor alle løber stærkt.
Vi er under pres med det udvidede tandplejetilbud til og med 21 år, og det må ikke være vores arbejdsmiljø der betaler prisen. Derfor glædede det mig at høre på TR-konferencen at ATO har fokus på, at det presser økonomien i Tandplejernes økonomi og har givet lange ventelister i mange kommuner, og at de forhåbentlig kan bruge deres stemme og skabe opmærksomhed på problemet de rette steder, og der kommer en løsning af en art.
Jeg har ikke prøvet at lønforhandle endnu, det har jeg til gode indtil efteråret, og det er jeg spændt på.
Personligt er jeg glad for den medindflydelse jeg har fået og det samarbejde jeg har med min OT, det er vigtigt, og så håber jeg, at jeg kan arbejde for og være der for min kolleger, hvis de har brug for mig.
Det har også været interessant at være på min første TR-konference, og til efteråret skal jeg på det først grundkursus gennem AC, det bliver helt sikkert lærerigt, og jeg glæder mig til at blive endnu bedre klædt på til rollen, og blive mere erfaren med tiden.
Tre ord: spændende, lærerigt og relevant.
Jeg kan ikke sige hvordan det har påvirket mig som tandlæge endnu, det tror jeg kræver en længere erfaring, men det giver mig nye indsigter og jeg tror også på, at det kan udvikle mig.
Jeg fik meget ud af, at være på min første TR-konference. Det var dejligt at møde en masse kolleger, og der blev arbejdet for, at danne nye netværksgrupper. Det har jeg store forhåbninger til, da det er meget nemmere at række ud tilkendte ansigter, hvis der er brug for hjælp eller sparring. Vi fik gennemgået den nye overenskomst og hvad ATO arbejder med, og noget omkring lokal løndannelse, så det var et par gode lærerige dage.
Engagement og erfaring

Jeg har været ansat i Ringkøbing-Skjern Kommunale Tandpleje i ni år til september og jeg har været TR i snart seks år.
Det bedste ved at være TR, er det tætte samarbejde jeg har med mine kollegaer og med ledelsen.
Jeg har en rolle, hvor mine kollegaer kan komme og lufte nogle tanker eller stille spørgsmål ved beslutninger, uden at ledelsen behøver at blive involveret. Ligeledes kan jeg have små og store samtaler med min leder uanset om noget brænder på eller hverdagen bare kører.
Som TR fungerer jeg som bindeled mellem mine kollegaer og ledelsen. Jeg er involveret i samtaler, forhandlinger, kompromiser og beslutninger, hvilket er enormt givende for mig personligt, da jeg har en stor interesse for mennesker og et godt arbejdsmiljø.
Jeg synes det er spændende at få indblik i mine kollegaers og ledelsens holdninger og at være en del af samspillet og kommunikationen derimellem. To ting, der i mine øjne er utroligt vigtige for at have et godt arbejdsmiljø og en høj trivsel på arbejdspladsen. Det er vigtigt for mig at turde stille spørgsmålstegn ved de beslutninger, der bliver truffet, og jeg er altid nysgerrig på at forstå meningen med hvorfor tingene er som de er.
Som TR for tandlægerne har jeg desuden et tæt samarbejde med tillidsrepræsentanterne for klinikassistenterne og tandplejerne i vores kommune. Vi får ofte vendt problematikkerne når de opstår og får i fællesskab løst mange små ting bag kulisserne. Jeg har desuden et tæt samarbejde med vores AMR.
Personligt er det utroligt givende for mig at have en hverdag, hvor jeg både kan være almindelig tandlæge på klinikken og samtidig have min rolle som TR. Jeg elsker kombinationen, da det gør min hverdag varieret, spændende og udfordrende.
Dilemmaerne jeg møder som TR interesserer mig mindst lige så meget som de tandfaglige, og derfor er jeg glad for, at jeg kan være en del af begge ting. Mine kompetencer indenfor kommunikation og min interesse for mennesker kan jeg heldigvis bruge i begge roller.
Det kræver mod og styrke at stå op for sine holdninger og turde stille spørgsmål ved tingene. I mine øjne er det vigtigt, at vi i vores lokale MED-udvalg kommer omkring alles synspunkter og finder frem til en løsning i fællesskab. Engang i mellem bringer diskussionerne følelserne frem, da det er vigtige ting vi har på bordet. Jeg er stolt af, at vi har skabt et trygt og respektfuldt rum, hvor der er plads til alle holdninger – og hvor samtalerne er det vigtigste. Det synes jeg personligt er utroligt givende og ikke noget man skal tage for givet.
Hvorfor vil du anbefale andre tandlæger at blive TR?
Hvis du interesserer dig for dine kollegaers trivsel og din arbejdsplads generelt, er det en god måde at få indsigt og indflydelse.
Det er spændende at være en del af MED-systemet og få indblik i hvad der rører sig. Både i Tandplejen men også i kommunen, fx politisk og økonomisk. Du kan sørge for at dine kollegaers stemmer bliver hørt og få bragt nogle ting på bordet, som er relevante for din arbejdsplads.
Du er med til at gøre en forskel i hverdagen.
Hvis du skulle beskrive rollen med tre ord, hvilke ville du vælge?
Spændende, varierende, givende.
Hvordan har TR-rollen styrket dig i dit arbejde som tandlæge?
Som tandlæge har jeg fået et mere varieret arbejdsliv. Størstedelen af min hverdag består af patientarbejdet på klinikken, men sideløbende er jeg involveret i en del møder, samtaler, supplerende arbejdsmiljø uddannelse og projekter i kommunen. Alt sammen noget jeg kun får mulighed for pga. mit TR hverv.
Jeg har fået større indblik i hvordan mine kollegaer og ledelsen ser på tingene. Jeg har en god fornemmelse af hvad der rør sig på arbejdspladsen og kan reagere på tingene, når der er behov for det.
Jeg har udviklet mine kompetencer inden for kommunikation og forhandling, hvilket jeg kan bruge i mit arbejde hver eneste dag.
Hvad har du fået ud af dette års TR-træf?
Jeg har mødt en masse skønne TR-kollegaer og fået netværket. Vi har snakket om, hvordan vi fremadrettet kan bruge hinanden når der opstår svære dilemmaer, eller hvis man har brug for sparring, fx ved lønforhandling. Det er rart at vide hvem jeg kan række ud til, så jeg ikke nødvendigvis skal stå alene med det.
Jeg har fået info om OK26, så jeg er bedre rustet til at formidle det videre til mine kollegaer og hjælpe ved behov. Og så er det altid spændende at høre lidt om, hvad der rører sig i ATO.